Kamery do auta
a vše okolo nich

ak_e11_160

ak-truecam-230-bila

Auto-Kamera.cz

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-43
ak-paragraf-modry-150

Z rozhovoru Idnes.cz s právníkem vybíráme:

  • natáčení jen těch situací, které majitel záznamového zařízení považuje za nebezpečné, je zcela v souladu s právem
  • dlouhodobé pořizování záznamu ostatních řidičů za běžného provozu není vnímáno pozitivně vzhledem k možnému zásahu do soukromí
  • soud pravděpodobně přijme jako důkaz záznam, který byl pořízený z toho důvodu, že se řidič cítil ohrožen
  • protistrana může považovat pořízení záznamu za narušování vlastních práv a podniknout protiakci
  • rozhodnutí vždy záleží na konkrétním soudu

Detail DISKUTOVAT

UOOU a kamery

Další vyjádření Ústavu na ochranu osobních údajů se týká kamer, umístěných na bezpilotních letadlech. V podstatě tak pokrývá stejnou problematiku, jako běžný záznam kamer v autě. V těžko stravitelném textu UOOU sděluje, že:

  • lze připustit monitorování veřejných prostor, přístupných bez omezení
  • nelze pořizovat záběry ryze soukromých aktivit zejména v rámci obydlí a přilehlých prostor
  • lze pořizovat záznam za účelem ochrany vlastního majetku
  • správce záznamů by se měl registrovat na UOOU (když jsme se o to pokusili, UOOU ovšem odmítl v případě autokamery odpovědnost)

Kompletní text vyjádření najdete zde.

Detail DISKUTOVAT

Jaký je postoj Úřadu na ochranu osobních informací?

V rozhovoru s JUDr. Zuzanou Svrčkovou, uveřejněném na blogu Blackvue, bylo uvedeno:

Při posuzování tohoto problému se názory a komentáře jednotlivých právníků liší. V zákoně je totiž stanoveno, že smíte volně používat kameru jen v případě, že se obraz nikam neukládá. To však není případ kamer do auta, které pořizujeme primárně za účelem ukládání potenciálního důkazního materiálu. Podle těchto právníků je vše nejprve nutné oznámit Úřadu pro ochranu osobních údajů, který vše posoudí a vydá vám příslušné povolení.

Úřadu na ochranu osobních informací jsme proto zaslali dotaz, jak lze získat povolení pro využívání autokamery. Odpověď byla překvapující - úřad nemůže na základě zákona o ochraně osobních informací takové povolení vydat, naopak upozorňuje, že dle občanského zákoníku může její používání porušením §12 občanského zákoníku. Detailní vyjádření najdete zde.

Detail DISKUTOVAT

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-43