.

ak-truecam-230x400

 

 

 

Odkazy

Autokamery CelTec nabízejí optimální poměr ceny a kvality. 

Kamery do auta - recenze, testy

ake-celtece07-150

V kompletní recenzi Cel-Tec E07 se zaměřujeme přímo na konkrétní požadavky, které většina řidičů na autokameru má.

Očekávají jednoduchou instalaci a ovládání v češtině, spolehlivý provoz s dostatečnou kvalitou záznamu jako důkazního materiálu, schopnost rozpoznání SPZ a dobrý přehled o dopravní situaci i v noci.

Naše testování potvrdilo, že Cel-Tec E07 je pro běžného řidiče optimální volbou.

Pokračování recenze najdete zde

Cel-Tec E07 můžete od výhradního dovozce zakoupit zde

Příslušenství

K autokameře dostanete vše potřebné - kabel pro připojení do autozásuvky, propojovací kabel miniUSB - USB pro PC, spolehlivý držák s bajonetovým systémem, přehledný a detailní český návod (anglický také).

ak-celtece07-prislusenstvi-600

Instalace

Držák umístíte optimálně nad zrcátko, zacvaknete do něj Cel-Tec 07, připojíte kabel napájení. Zdá se to jako samozřejmost, ale není, velká část přísavných držáků nedrží bez navlhčení, bajonetové připojení je velkou výhodou oproti šroubovacímu. Všechny autokamery by měly mít možnost jednoduchého nasazení, nejméně dvakrát denně ho využívá většina řidičů ráno a večer, často i přes den.

ak-celtece07-naskle-600

Pro autokameru je důležité, jestli je dostatečně nenápadná, nechcete ji přes den několikrát odnášet a přijít o ni v noci, když ji zapomenete nebo necháte v autě. Cel-Tec 07 je černá s trochou šedé, nehýří chromováním, optimální volba pro kameru v autě.

ak-celtece07-zasklem-600

Ovládání a chování při jízdě

Záměrně nečteme manuály před jízdou, stejně jako většina našich čtenářů. Autokameru jsme připojili, spustili a jeli, dělala přesně to co má, v maximálním rozlišení, bez jakéhokoli dalšího nastavení. Pro Cel-Tec 07 návod ani nepotřebujete, šest tlačítek je přehledných, menu v češtině je jednoduché, skutečně cokoli můžete upravit v krátké chvíli. Jen pozor, do druhé sekce nastavení se dostanete druhým stisknutím tlačítka Menu, pokud jste se s tím ještě nesetkali.

Držák neumožňuje naklonění autokamery, je proto vhodné umístit ji doprostřed čelního skla, ovšem vzhledem k širokému úhlu 148 stupňů to není nezbytné. Díky tomu, že držák není komplikovaný, ani ve voze se starými tlumiči nedocházelo k vibracím, se kterými mají autokamery často problémy.

Napájecí kabel můžete připojit rovnou nebo ho při dlouhodobém využívání připevnit podél horní hrany čelního skla, případně připojit nezávisle na autozásuvce k rozvodu za ní.

Levým horním tlačítkem Cel-Tec 07 zapnete, pravým prostředním tlačítkem spustíte nahrávání, standardní nastavení je do úseků 3 minuty dlouhých, umí i 5 minut a jednu. Dokud si nenastavíte spořič obrazovky, bude vám displej svítit po celou dobu jízdy, se spořičem indikuje nahrávání malá modrá dioda. Je-li tak nastavený, záznam se spustí také při nastartování vozu a vypne s odstupem po vypnutí zapalování, nastavit můžete 10, 20 a 30 vteřin.

Tlačítkem můžete vypnout nebo zapnout mikrofon, vzhledem k tomu, jak hlučná auta jsou, a jak daleko je od osob, které mluví, je spíše doplňkem.

ak-celtece07-displej

Co má kamera do auta umět

Není to tak vždy, ale každá autokamera má mít kromě automatického spuštění a vypnutí G-senzor, který spustí záznam při pohybu kamery, obvykle nárazu. Detektor pohybu je softwarová funkce, která spustí záznam, pokud se před kamerou vyskytne pohyb, necháme na vaší fantazii, co všechno by se mohlo na parkovišti před nákupním střediskem nebo v noci stát. Připomínáme, že funkci je třeba v nastavení aktivovat a před jízdou znovu deaktivovat.

Všechny kamery do auta také mají možnost zaznamenávat do smyčky, tj. odmazávat nejstarší záznamy, a mít možnost aktuální záznam zablokovat proti smazání zmáčknutím tlačítka.

Co ještě Cel-Tec E07 umí

Pokud v noci půjdete vyměnit píchlou pneumatiku, můžete Cel-Tec 07 sundat z držáku a posvítit si jeho LED diodou na práci. Natáčení mimo napájení zvládne skoro hodinu, dá se využít i jako širokoúhlý fotoaparát. V pravé dolní části záznamu si také všimněte symbolů AAAAAA, které mají obsahovat SPZ vozidla, pokud máte více než jedno.

Jak nahrává

Videozáznam je to hlavní, co nás na Cel-Tec 07 zaujalo. Přes den nemá problémy s čtením SPZ, jestli máte z ukázek takový pocit, přepněte do rozlišení 1080 pixelů a vezměte v úvahu, že originální soubor má vyšší kvalitu než na Youtube. Širokoúhlé objektivy mají navíc tu vlastnost, že ukazují auta a jejich poznávací značky jako vzdálenější než doopravdy jsou.

V noci má výborné výsledky díky funkci WDR, která ho přibližuje dražším kamerám do auta a dělají z Cel-Tec 07 výhodnou koupi. Komprese záznamu je optimální pro autokameru, výpadky plynulosti zanedbatelné, obraz je přesně takový, jaký od přístroje pro pořízení důkazů potřebujeme.

Pokud jste koupili levnější kameru, hodně štěstí s rozeznáním dopravní situace hlavně v noci. Pokud máte vyšší rozpočet, získáte kvalitnější obraz, ale už ne o tolik, aby bylo nutné investovat dvojnásobek.

Nesnižujte rozlišení, kupte raději větší (a rychlejší) paměťovou kartu, 5 minut záznamu ve FullHD 1920 x 1080 pixelů zabere necelých 500 MB, na 32 GB microSDHC se tak vejde přes 5 hodin. Když se něco stane, kameru vypnete anebo daný záznam uchováte zmáčknutím tlačítka Menu během nahrávání, více záznamů můžete zablokovat v Nastavení.

Připojení k PC

Cel-Tec 07 můžete využít jako kvalitní webkameru, úložiště souborů, obvykle ovšem budete připojovat kameru pro přenos záznamů do počítače. Probíhá trochu pomaleji než při vložení paměťové karty do čtečky, tu využijte i v případě, že máte USB 3.0, Cel-Tec 07 umí jen 2.0, rychleji zatím přenáší data jen některé drahé autokamery.

MiniUSB - USB kabel také autokameru dobije, k němu si můžete pořídit nabíječku na 220V, bude to ale nejspíš zbytečné, pokud Cel-Tec 07 nepoužíváte často mimo vůz. Na kameře je HDMI konektor pro připojení k TV / displeji, stejně jako AV výstup, na spodní části je tlačítko Reset.

Soubory MOV vám zobrazí většina přehrávačů, už těch, které jsou součástí operačního systému. Paměťová karta nebo přímo připojení pomocí kabelu vám také umožní snadno přehrávat videa na tabletu, pokud potřebujete situaci prohlédnout na místě nehody, kontrastní LCD displej 2,7" je naprosto dostatečný.

ak-celtece07-konektory-600

Koupit nebo nekoupit?

Rozhodně koupit. Jestli má nějaká autokamera vyvážený poměr ceny a výkonu, je to tahle, a za slušné noční video s WDR platíte méně než jinde. Instalace a ovládání je bez problémů, Cel-Tec 07 dělá přesně to, co běžný uživatel očekává a v dostatečné kvalitě. Nezískáte špičkové video jako u dvakrát dražších kamer, GPS a rozšířené funkce, ale pokud je váš rozpočet omezenější, jde o optimální volbu.

 

Detailní specifikace a možnost kameru koupit přímo od dovozce najdete v eshopu

 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
:
Všechny položky jsou povinné

(15.1.2016 21:45) Michal  mikerods@email.cz

Dobrý den,rozhoduji se mezi touto kamerou a LAMAX Drive C7,můžu požádat o doporučení jedné z nich,nebo případně jiného modelu v podobné cenové hladině.Děkuji.M.Kratochvíl

(29.11.2015 0:19) Jarek  z.jarek@centrum.cz

Prosím chci se zeptat, jestli zmíněné autokamery dokáží snímat i boční situaci.
Myslím tím přes řidičovo a spolujezdcovo okno.
Děkuji


Příspěvky nevyjadřují názory provozovatele a nenese za ně odpovědnost.