Důvod č. 1 – Identifikace pachatele vandalismu nebo nehody, který utekl.
Podle policejních statistik zhruba od 10% nehod viník ujede. Například za rok 2013 to bylo téměř 14 000 případů. Množství vandalských činů, kdy nebyl viník nikdy identifikován natož dopaden je ještě podstatně vyšší. Přesto je většina lidí ani nehlásí. Proč? Jednoduše proto, že policie nemá jediné vodítko a tím ani šanci viníka chytit. Majitelé aut si pak dvakrát rozmyslí, zda chtějí podstupovat martýrium na policejní stanici bez vidiny úspěchu. Autokamera může tyto statistky začít obracet ve prospěch poškozených. V případě nehody kvalitní kamera, nebo chcete-li černá skříňka, zaznamená nejen průběh nehody nebo poškození automobilu, ale zároveň zachytí SZP, typ auta nebo dokonce tvář viníka. V případě zaparkovaného auta je samozřejmě důležité, aby autokamera byla co nejméně nápadná. V tomto ohledu se osvědčují kamery na zpětná zrcátka. Snižujete tak dramaticky riziko, že Vám kameru vandal ukradne. Smysl to má ovšem pouze v případě, že je kamera do auta vybavena takovými funkcemi, jako je parkovací režim, detektor pohybu a další.
Důvod č. 2 – Důkaz o zavinění případně míře zavinění
Žádné oficiální statistiky toho, jaký podíl na celkovém počtu nehod činí ty nehody, kdy se účastníci nejsou schopni dohodnout o viníkovi, neexistují. Nicméně se rozhodně nejedná o neznámou situaci. Jenže ani po příjezdu policejní hlídky nemusí být situace vždy vyřešena. Dopravní kamery nejsou všude a situace po nehodě není vždy úplně jasná. Pokud vám někdo udělá tzv. „myšku“ a vy ho nabouráte, pro policii je to bez dalších důkazů jasná věc – nedodržení bezpečné vzdálenosti. V případě, že máte celou situaci natočenou na kameru, se karta rázem obrací a z viníka se stává poškozený. V takovém případě ušetříte nejen za pokutu a opravu vlastního automobilu, ale nakonec i na povinném ručení.
Důvod č. 3 – Svědek zákonnosti úkonů veřejných činitelů
I policisté jsou jenom lidé. Z médií se každou chvilku dočítáme o přestupcích nebo dokonce trestných činech jak policistů, tak městských strážníků. Je tedy více než pravděpodobné, že je mezi nimi zrovna takové množství „červivých jablek“ jako mezi zbytkem populace. Bohužel i systém odměňování strážníků často motivuje k nepřípustnému tlaku na podezřelé a poškozování jejich práv. Palubní kamery mají jednak preventivní účinek (před kamerou si každý dvakrát rozmyslí, jak se bude chovat) a jednak důkazní váhu. Jakýkoliv požadavek na úplatek nebo manipulace s fakty je zaznamenán a máte tak možnost se efektivně bránit.
Důvod č. 4 – Pomocník, který zjednoduší život
Autokamery dnes nemají za úkol jen natáčet vaši jízdu. Jak se rozšířily jejich možnosti, nabízejí i snazší život za volantem. Celá řada moderních kamer obsahuje takové funkce jako je couvací kamera s linkami usnadňujícími parkování, asistent jízdních pruhů nebo detektor radarů. Za několik málo tisíc tak získáte funkce, za které byste museli u nových automobilů připlácet desetitisíce.
Důvod č. 5 – Cesta je cíl
Primárním účelem kamer do auta je samozřejmě natáčet jízdu s autem jako důkazní materiál. Nicméně i samotná cesta na dovolenou může být zajímavá a plná neobvyklých setkání, krásných míst nebo groteskních situací. Některé výrobky obsahují funkci časosběrného videa, čímž se funkčně dostávají i nad levnější kamery nebo fotoaparáty. Záběr z kvalitní kamery do auta může obohatit vaši rodinou videotéku z cesty na dovolenou.
Mýtus č. 1 – Používání kamer je ilegální!
Není, minimálně v ČR určitě ne. V současnosti je možné pořizovat záběry v automobilu v případě, že záznam pořizujete soukromě na ochranu vlastních práv. Podobná situace je i v dalších evropských zemích. Rozhodně ale doporučujeme si před jakoukoliv cestu do zahraničí zjistit pravidla, kterými se používání kamer v zahraničí řídí. Problematice se věnuje tento článek
Mýtus č. 2 – Záznam z kamery nemůže být použitý jako důkaz!
Naopak, může. A je to jejím hlavním úkolem. Celá situace je samozřejmě principiálně sporná. K částečnému rozřešení celé situace pomohlo před několika lety rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR, které rozhodlo ve prospěch používání kamer. Jde samozřejmě především o konflikt mezi porušením práva na ochranu osobnosti a ústavně zaručenými právy osoby, která záznam pořídila. Přestože rozhodnutí nemá precedentní charakter, jde o rozhodnutí obecně popisující tuto problematiku a lze se jím řídit.
Mýtus č. 3 – Detekce radaru je ilegální!
Aktivní detektory radarů jsou samozřejmě jak v České republice, tak ve zbytku Evropské unie zakázány. Většina kamer do auta nicméně nevyužívá aktivní detektor radarů, ale pracuje s více či méně pravidelně aktualizovanou databází radarů. Pomocí GPS detekuje polohu automobilu a srovnává ji s mapou doplněnou právě o databázi radarů. Právě v České republice, ale i v dalších evropských zemích jako je Francie, Belgie, Lucembursko, Rakousko nebo Španělsko je tento typ varování povolen. Opět ale velmi důrazně doporučujeme, před každou zahraniční cestu, si zjistit konkrétní předpisy. Za nelegální použití hrozí vysoké pokuty.
Mýtus č. 4 – Kvalitní kamera je drahá!
Na trhu se dají najít kamery s cenou nad 10 tisíc korun, ale drtivou většinu funkcí zastanou i kamery s cenou okolo 2-3 tisíc. Full HD je dnes už spíše povinnost, přesto ani drahé autokamery nenabízí více. Funkce jako je cyklické nahrávání, parkovací mód nebo pohybový senzor jsou absolutním základem, bez kterého nemá autokameru ani smysl kupovat. Dražší, ale stále ještě dostupné autokamery mohou nabídnout GPS, časosběrné video, detekci radarů nebo systém sledování jízdních pruhů. U autokamer platí podobně jako u jiného spotřebního zboží, že vyšší cena reflektuje vyšší užitnou hodnotu jen do určité míry. U drahých kamer platíte hlavně „daň z luxusu“ a proč kupovat Mercedes, když stejnou službu odvede i Škodovka.
Mýtus č. 5 – Manipulace s kamerou je otravná
To by skoro mohla být pravda. Ačkoliv si to málokdo uvědomuje, jednoduchá manipulace je jedna z nejdůležitějších vlastností kamery do auta. Můžete mít skvělou kameru s výborným obrazem, plnou spousty užitečných funkcí, ale jakmile Vás bude obtěžovat ji před každou jízdou instalovat do automobilu, je konec. Prvotní euforie z nákupu brzy vyprchá a kamera se potom válí někde doma v šuplíku. Důležité je tedy najít si kameru, která má použití vyladěné. Ideální je samozřejmě, pokud kameru jen jednou rukou zacvaknete nebo vycvaknete. Druhou variantou je kamera, kterou není třeba vůbec z auta vyndávat. V tomto směru jsou dobrou volbou tzv. zrcátkové kamery, které vypadají jako zpětné zrcátko, na které se namontují. Taková kamera je nenápadná a nestane se tak snadno terčem zlodějů nebo vandalů.
Redakce Auto-Kamera.cz doporučuje LAMAX DRIVE C7, se kterou provádíme dlouhodobý test (ukázky videa zde).Zakoupit ji můžete zde: